Totuși, când a avut femeia cea mai mare libertate de exprimare în ceea ce privește vestimentația, dacă nu acuma?
14 noiembrie 2018
EXPOZITIA BALENCIAGA 2017 DE LA LONDRA IN IMAGINI SI CARTEA LUI MARY BLUME DIN 2018
Totuși, când a avut femeia cea mai mare libertate de exprimare în ceea ce privește vestimentația, dacă nu acuma?
1 octombrie 2018
Berlin-ul vazut vara -2018
Peste câțiva ani, probabil va arăta diferit.
Ca întreg, nu mi-a plăcut, dar părți din el mi-au rămas în suflet.
Ca în orice mare oraș, am găsit locuri minunate, dar și deprimante.
Transportul public este foarte bine organizat.
Nu știu cum este în alte anotimpuri, dar vara, în zona Alexanderplatz (și nu numai), a turnului de televiziune era murdar iar seara se perindau diverse "personaje".
Pentru iubitorii de artă, Berlinul este un loc obligatoriu de vizitat și cred că ar trebui alocat, ca timp, cel puțin o săptămână. La muzee am intrat rapid, Pergamon fiind singurul unde timpul de așteptare a fost mai mare.
Am stat patru zile în oraș, două zile am fost în Potsdam (cu revenire seara in Berlin) iar o zi în Lubbenau (Spreewald).
Pe scurt, vizita mea în Berlin a constat în:
23 iulie 2018
JURNAL ANDALUCIAN- Partea 1 - MALAGA
"Andalucia înseamnă Spania romantică, popularizată de Gautier, Merimee, Bizet și Washington Irving, periculos de fermecătoare și astăzi [...] trăsătura dominantă a Andaluciei este farmecul și nici cel mai posomorât analist sociolog n-ar putea să o străbată fără să se simtă bine " (Jan Morris)
Andalucia, dacă după trei luni încă mai visez la tine, înseamnă că într-un fel sau altul ai reușit să mă seduci: poate cu mireasma florilor de portocali, cu simbolismul tău, cu fortărețele care din exterior nu-ți dau deloc de bănuit ce comori ascund la interior, cu grădini năucitoare, palate cu secrete ferecate pe veci, plantații de măslini, savoarea bucatelor, măreția edificiilor, povești despre matadori, arcade străvechi, pictori celebri, localnici amabili...
Văzusem multe documentare despre Alhambra și Andalucia (în general) ...am tot amânat vizita de teama că s-ar putea să mă "lovesc" de acel sentiment de dezamăgire.
A trecut cu bine testul. Andalucia merită pe deplin o vizită, două, trei...
Poarta de intrare a fost Malaga...un oraș de la care nu aveam mari așteptări (după recenziile citite ici, colo în virtual).
Aș începe în mod straniu cu concluzia: Malaga e un oraș vibrant, viu. Aștept cu nerăbdare să mă reîntorc.
18 mai 2018
VIENA - DELICATESE LA NASCHMARKT
În jurul prânzului terasele din Naschmarkt sunt pline. De-abia mai găsești un loc pentru o masă delicioasă. Mă uit prin vitrine la caviarul "amur beluga" care se vinde cu niște prețuri astronomice (1450 euro/500 grame), zâmbesc și trec mai departe spre uleiurile nefiltrate, sticlele de vin de diferite tipuri, brânzeturi, preparate din pește, fructe etc..
Este un loc "viu", animat și merită din plin o vizită.
23 aprilie 2018
Jurnal italian 2017 - Ravello- Coasta Amalfi - (partea 6)
În grădinile vilei Rufolo, privind albastrul mării, îmaginându-mi că îmbrățișez infinitul, stând la taclale cu natura (cel mai faimos artist al universului), gândurile mi-au zburat la efemeritate comparându-mă cu o furnică care ar putea fi oricând strivită de talpa destinului..."Mi-am mulțumit" pentru efortul pe care l-am făcut (din toate punctele de vedere) pentru a ajunge ca turist (fie și pentru puțină vreme) într-unul dintre cele mai râvnite colțuri ale Europei.
12 aprilie 2018
Jurnal italian 2017 - Positano, Sorrento si Amalfi (partea 5)
Mulți dintre dumneavoastră ați ajuns deja pe coasta Amalfi și o cunoașteți în detaliu, alții urmează să mergeți iar unii nu vor pune niciodată piciorul acolo (din diverse motive). Poate fiindcă a intuit că sunt loială lacurilor Garda, Como, Maggiore și Iseo, cumva, am simțit-o ostilă. Am făcut cunoștință cu zona într-un fel superficial. Am trecut doar prin punctele cele mai turistice, cele mai promovate, despre care s-a scris cel mai mult și probabil că am ratat zonele "secrete". Dar pentru o primă vizită, e bine și așa. Într-unul din anii viitori o sa încerc să parcurg și Calea Zeilor (Il Sentiero degli dei), să ajung în Praiano, Conca dei Marini, Grotta dello Smeraldo etc..
Din Napoli am luat trenul circumvesuviana (despre care am citit multe recenzii negative) și am pornit spre Sorrento. Se poate merge și cu un tren expres care e mai rapid și nu atât de aglomerat, biletul mai scump, însă din curiozitate l-am ales pe celălalt. Se stă și în picioare, mulți turiști iar ici colo diverse personaje dubioase. Trenul trece și prin Herculaneum, Pompei iar capătul este Sorrento. Aproximativ o oră și ajungi într-un oraș cochet, cu un mic port și cu vederi spre mare.
28 februarie 2018
Jurnal italian 2017 -Procida, "Il postino" si metaforele- (partea 4)
Sunt filme care rămân cumva agățate într-un colț din sufletul și mintea ta... ajungi să le porți cu tine.
25 februarie 2018
Jurnal italian 2017 - Reggia di Caserta- (partea 3)
După ce parcurgi săli mari (cea a tronului 35x13 metri) sau mici, te așteaptă grădinile (o lungime de aproximativ 3 km). Florile lipsesc cu desăvârșire însă chiar și așa e plăcut să parcurgi drumul de la palat până la cascadă. Întâlnești tot felul de fântâni, una mai spectaculoasă ca alta (Fontana Margherita, del Canalone, di Eolo, Venere e Adone, Diana e Atteone etc..). În ziua vizitei mele era în plină desfășurare un picnic cu personaje îmbrăcate de epocă. Femei și bărbați eleganți plimbându-se prin grădini pe jos sau cu trăsura, crinoline, umbreluțe, papioane, volănașe, flori în păr, zâmbete și chiar săruturi...
La Reggia di Caserta au fost filmate scene din filmele "Star wars - episodul I -amenințarea fantomei", "Star wars - episodul II -atacul clonelor", Misiune imposibila III, "Îngeri și demoni", "Waterloo"(1970), "Madame Sans-Gene" (cu Sophia Loren) etc.
Trebuie amintit că pe scara de onoare din palat și-au făcut intrarea șefii de stat cu ocazia summit-ului G7 din iulie 1994.
7 februarie 2018
Jurnal italian 2017 - O zi in Insula Capri - (partea 2)
Pășeam pentru a doua oară aici (prima dată fiind în urmă cu vreo 7 ani, când am stat doar două/trei ore pe insulă și credeți-mă că a fost frustrant). De data aceasta am avut la dispoziție o zi întreagă (din nou insuficientă). În linii mari, planul propus a fost: urc în Anacapri cu autobuzul și cobor spre Capri pe scările feniciene (inițial s-a spus că au fost cioplite de sclavii fenicieni, însă mai nou se crede că au fost făcute de greci). M-am așezat la coada pentru bilete (a mers repede). Aici a fost singura greșeală. Deși citisem, am uitat complet că așteptarea să urci în autobuze poate dura chiar și peste o oră-două în anumite intervale ale zilei, fiindcă sunt puține locuri și circulă la 15-20 minute, iar turiștii sunt cu zecile. V-aș recomanda (în plin sezon) să luați unul din taxiurile colorate, decapotabile (chiar dacă costă în jur de 20 de euro) dar salvați timp, care în Capri este prețios. Dacă sunteți mai multe persoane, împărțiți suma și prețul devine rezonabil.