Palatul Guell, unul din locurile mele preferate din Barcelona. De fiecare dată când ajung în fermecătorul oraș din Catalonia, vizitez și palatul. Are o aură aparte, mă transpune în alte vremuri, îmi place să mă plimb prin camere, să-mi imaginez oaspeții care intrau aici la diversele concerte, evenimente culturale, adunări, subiectele care se discuta la acea vreme. Este prima lucrare mai importantă a lui Gaudi. Una dintre cele mai splendide clădiri ale modernismului, făcută pentru Eusebi Guell, patronul, vizionarul, intelectualul, omul care l-a sprijinit și a crezut în visele, proiectele lui Gaudi. Înainte de 2011, când încă era în renovare, se putea vizita gratuit, doar partea de jos, subsolul, unde pe vremuri erau grajdurile și unde se putea intra cu trăsura. După ce a fost renovat și a intrat în circuitul turistic, vizita se face pe bază de bilete. Nu vreau să intru în detalii tehnice, doar punctez ce m-a fascinat. Veți înțelege când ajungeți acolo. Nici nu știu ce mi-a plăcut mai mult. Cert este că etajul principal este minunat, cuvintele cheie care descriu palatul ar fi: măiestrie, stil, creativitate, efect magic, atenție la detalii. Lemn, fier forjat, coloane, marmură, câteva tablouri splendide iar dacă ridici capul vezi o cupolă ce simbolizează o noapte înstelată și despre care se spune că a fost inspirată de cea a basilicii Sfanta Sofia din Istanbul. Etajul superior găzduiește camerele private ale familiei iar terasa de pe acoperiș este spectaculoasă, cu coșuri de fum acoperite cu mozaicuri, tehnica „trencadis”. Coșurile lui Gaudi sunt funcționale și în același timp adevărate opere de artă.
,,Gaudi a fost un arhitect excepțional, dificil de clasificat într-unul din curentele artistice și arhitecturale ale timpului său.”
Vizita într-o astfel de clădire seduce sufletul, întreaga ființă.